Банки вичавлюють гроші з страховиків

12.10.2012 

Приватне акціонерне товариство "Виробничий комплекс "Лілея" пропонує послуги по виготовленню офсетних етикеток. Компанія здійснює друк етикеток в промислових масштабах за ексклюзивним дизайном, враховуючи усі побажання замовників.

У 2012 р. українські страхові компанії загрузнуть у тотальних збитки. Зовсім недавно головною їх проблемою були виплати населенню (переважно по каско і (“автоцивілки”) і підприємствам (страхування виробничих потужностей і авто), тепер же СК почав засмучувати інший прошарок клієнтів – банки.

Колеги-фінансисти вимагають виплат по застрахованим від неповернень проблемним кредитам. І якщо потрібно, то судяться. Можна не сумніватися, що банкіри підуть до кінця, особливо по великих проблемних позиках: більшість з них, як і страховики, опинилося на межі виживання через неплатежі.

Вперше голосно про великі “кредитні” збитки страховиків заговорили в середині серпня 2012. Тоді прокуратура Святошинського району столиці подала до Господарського суду Києва позов про стягнення з харківської СК “ЛЕММА” 30,150 млн грн. Компанія відмовилася виплачувати цю суму за договором страхування кредиту, виданого Державною інноваційною фінансово-кредитною установою: у 2007 р. ДІФКУ надало за рішенням Кабміну 30-мільйонний кредит ТОВ “КБ” Вертикаль “, а застрахувала фінансові ризики по ньому в ВАТ СК “ЛЕММА”.

Гроші призначалися на створення сучасного виробництва багатоцільових вертольотів КТ-112, але завершився проект закриттям компанії: 11 cічня 2010 р. столичний Господарський суд порушив справу про банкрутство ТОВ “КБ” Вертикаль”. 9 вересня 2010 р. Суд визнав грошові вимоги кредитора (ДІФКУ) дійсними в розмірі 34413000 грн. (сума боргу зросла з урахуванням пені і штрафів), однак СК “ЛЕММА” відмовилася платити.

І, як неофіційно повідомили в компанії, готує апеляцію. “Небажання страховика сплачувати цілком зрозуміло, ця компанія досить активно судиться з клієнтами і дуже часто виграє. Але навіть якщо на цей раз вона програє, то зможе собі дозволити виплату: валюта балансу харківської СК становить близько 2 млрд грн.”, – Зазначив дуже близьке до керівництва СК “ЛЕММА” джерело.

Куди більш інтригуючою може виявитися історія з СК “Провіта”, спливла минулого тижня. У далекому 2008 р. ця компанія застрахувала від неповернення два великих кредиту банку “Форум”: ТОВ “АZ ГРУП” і “Експрес-Сервіс” на 6,55 млн євро і $ 12 млн відповідно. Загальна страхова сума за двома договорами склала 108 600 000 грн., СК виручила за два поліси 3,47 млн грн.

На той момент і страхова компанія, і банк належали бізнесменові Леоніда Юрушева, і страховка допомогла “Форуму” заощадити на резервуванні: чим краще забезпечений позику, тим менше коштів під нього повинен на спецрахунку заморожувати кредитор. Навряд чи дві споріднені структури стали б висувати претензії один до одного, якби залишилися під протекторатом одного власника.

Однак два роки тому, коли “AZ ГРУП” перестала розраховуватися за кредитом, а ТОВ “Експрес-Сервіс” поставили на ліквідацію, банк “Форум” встиг змінити власника – він перейшов в руки німецького Commerzbank. Зрозуміло, німці не стали вникати в нюанси взаємин і особистих домовленостей банку з СК “Провіта”, а просто через суд зажадали виплат від страховика.

1 березня 2012 Господарський суд Київської області повністю задовольнив вимогу позивача, зобов’язавши страховика виплатити банку 108 600 000 грн., А зовсім недавно СК вдалося виграти апеляцію. Правда, у фінустанові тут же неофіційно повідомили, що продовжать тяжбу в судах вищої інстанції: “Смарт-Холдинг”, який цього літа перекупив банк у німців, славиться своєю непримиренною позицією щодо частини боргів.

По-справжньому турбуватися про подальшу долю СК “Провіта” партнери та клієнти компанії почали зовсім недавно, після оприлюднення останньої звітності страховика: з’ясувалося, що на 1 липня 2012 р. вона зібрала платежів лише на 39,7 млн грн., А статутний капітал сформувала на рівні 88900000 грн. Це не набагато більше 108 600 000 грн., Які компанії доведеться виплатити за позовом банку “Форум”, якщо вона в підсумку програє судовий спір.

“Ситуація нагніталася і недавньою зміною керівника компанії, і активним скороченням її активів у першому кварталі: з 255 200 000 до 136 300 000 грн. А також чутками про прийдешнє банкрутство”, – зазначив керівник однієї зі страхових компаній. Станом на кінець минулого тижня чутки так і не підтвердилися. Щоб заспокоїти громадськість, страховик оприлюднив офіційне повідомлення, в якому стверджував, що веде нормальну діяльність у звичному режимі.

Однак пояснення “Провіті” довелося давати не тільки клієнтам: як стало відомо, свою фінансову спроможність і відсутність справи про банкрутство компанія доводила в Моторному (транспортному) страховому бюро. МТСБУ створило робочу групу і початок вивчення ситуації в СК. Адже “Провіта” за перше півріччя 2012 р. продала водіям 45 тис. полісів обов’язкового страхування цивільної відповідальності автовласників. І якщо її фінансовий стан не дозволить виконувати свої зобов’язання перед українськими водіями, то за неї доведеться віддуватися бюро.

Поки рано судити, чим закінчаться судові дебати СК “Провіта” і чи вистоїть компанія після судів з банком. Насторожує інше: великі судові позови по погашенням страховиками неповернень по застрахованим кредитним портфелям фінустанов можуть стати чи не головною тенденцією другого півріччя 2012 р. Адже в передкризові роки банки масово страхували свої кредитні ризики. Особливо цим грішили фінустанови, що мали “кишенькових” страховиків.

“Левова частка таких операцій – це насправді фінансові схеми, за допомогою яких банки виводили прибуток. Цим грішили в тому числі і найбільші фінустанови країни”, – зазначає голова комісії зі страхування Товариства фінансових аналітиків України В’ячеслав Черняховський.

Справжнього розквіту страхування кредитних ризиків досягло в 2009 р. За даними Нацфінуслуг, обсяг премій з цього виду тоді досяг 8% від загального обсягу премій – 1,7 млрд грн. “Банкіри використовували страхування кредитів, щоб зменшити відрахування в резерви за проблемними кредитами. Це дозволяло їм зменшити збитковість і виглядати краще як в очах НБУ, так і потенційних покупців”, – розповідає голова ради Ліги страхових організацій України Олександр Залєтов.

Тепер же банкіри, обтяжені величезним обсягом проблемних боргів, спробують витребувати відшкодування зі страховиків. Не виключено, що для деяких компаній це може закінчитися банкрутством.

 

Читайте на cайті:

Ринок страхування

Коментарі

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на STRAHUVANNYA.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами