Особливості національного КАСКО в зимовий період

27.01.2012 

Приватне акціонерне товариство "Виробничий комплекс "Лілея" пропонує послуги по виготовленню офсетних етикеток. Компанія здійснює друк етикеток в промислових масштабах за ексклюзивним дизайном, враховуючи усі побажання замовників.

Взимку слід бути обережним не тільки на дорозі. При виникненні страхового випадку в холодну пору року автовласникам доведеться враховувати масу нюансів. Інакше страховики можуть “впасти на мороз”, тобто відмовити у виплаті відшкодування.

За великим рахунком, специфічних “зимових” умов у полісах не буває – усі основні ризики прописані і закладені в стандартних умовах договорів страхування. Але ряд “слизьких” застережень і двояких формулювань особливо важливий саме взимку.

До зими готовий?

Отримати виплату по будь-якому ДТП практично неможливо, якщо машина не адаптована до погодних умов. “У всіх договорах передбачено, що в зимовий період в автомобілі повинні бути зимові шини”, – пояснює директор департаменту партнерських продажів СК “Брокбізнес” Віра Соботович. Причому компанії часто обговорюють навіть період їзди в зимовому “взутті” (з 15 листопада по 15 березня або з 15 жовтня по 15 квітня) або погодні умови “перевзування”: раптово випав сніг, а також температуру, яка вперто тримається на позначці близько нуля градусів протягом 2-3-х днів поспіль.

Необхідно більше піклуватися і про справність автомобіля. Так, якщо виявиться, що в машині не працюють двірники або перегоріла лампочка, то, потрапивши в ДТП під час дощу чи снігопаду, не виплату можна не розраховувати.

Ожеледь? Доведи!

Однією з найпоширеніших зимових проблем є ожеледь, яка навіть у великих містах не рідкість. Восени подібним ефектом володіє і шар мокрого листя. Але отримати виплату після ДТП на ожеледі не так легко. По-перше, поняття “ожеледь” повинно входити в розшифровку ризику “стихійні лиха”, яка зазвичай наводиться в правилах страхування. По-друге, згідно з класифікатором надзвичайних ситуацій (ДК 019-2001) ожеледь відноситься до стихії лише тоді, коли товщина льоду на дорожньому покритті складає більше 20 мм. І якщо виявиться, що причиною ДТП стала замерзла калюжка, то не виключено, що страховик відмовить у виплаті, списавши це на халатність дорожніх служб. І компенсацію доведеться вимагати з них, хоча шанси в даному випадку дуже малі.

Для того щоб страховик не зміг відмовити у виплаті, доведеться йому доводити наявність ожеледиці. По-перше, на місце аварії краще викликати не тільки даішників (які зафіксують наявність слизького покриття в схемі ДТП), але і свідків, а також представників дорожньої служби, хоча їх присутності домогтися дуже непросто. По-друге, в такому випадку доведеться робити детальну фотозйомку місця аварії, а згодом вимагати від дорожників довідку, що підтверджує незадовільний стан дороги.

При ДТП, що сталося в результаті несприятливих погодних умов (сильна хуртовина, ожеледиця, снігопади і т. д.), деякі страховики вимагають від страхувальника довідку метеорологічної служби, що підтверджує факт наявності певних несприятливих погодних умов, які послужили причиною аварії. “Неможливість надати таку довідку обертається для страхувальника відмовою у виплаті страхового відшкодування”, – пояснює Олена Горшкова.

Камені і лід

Не менш поширена ситуація, коли автомобіль пошкоджується вилітаючими з-під коліс каменями або замерзлими грудками снігу. Ці випадки не є стандартними і спочатку можуть бути не внесені в договір. “У полісі повинні бути присутні такі ризики, як падіння об’єктів і предметів, виліт з-під коліс твердих фракцій, попадання каміння і т. п.”, – радить заступник голови Правління СК “Країна” Дмитро Довгаленко.

До речі, формулювання “попадання предметів” повинна поширюватися і на випадки, коли автомобіль пошкоджений бурулькою, яка впала з даху будинку або гілкою дерева, яка відламався під вагою снігу або льоду. Бо якщо ці страхові інциденти будуть відноситися до “стихійних лих”, то таким, наприклад, є лише налипання снігу на деревах або електропроводах при його товщині більше 35 мм. А лід, що пролежав на даху будинку всю зиму і під час відлиги став впав з неба “сюрпризом”, до стихії віднести не получиться.

Тому страховик цілком резонно може відмовити у виплаті, пославшись на неякісну роботу комунальників, які не подбали про те, щоб з дахів не звисали грона бурульок. У деяких випадках падіння льоду вимагає ще й довідки з ЖЕКу, добитися якої теж нелегко, оскільки визнавати свою провину житлово-експлуатаційна контора навряд чи захоче. “До того ж, ЖЕК несе відповідальність тільки за житловий фонд, а також за ті нежитлові приміщення, з власниками яких укладені договори на обслуговування”, – уточнює Олена Горшкова, експерт департаменту андеррайтингу і методології СК “Універсальна”. І якщо будинок “нічийний”, притягнути до відповідальності буде нікого.

З іншого боку, якщо в поліс включений ризик “попадання льоду й каміння” чи “падіння предметів”, достатньо буде викликати ДАІ і зафіксувати . Коли невеликі збитки у розмірі 3-5% страхової суми такої довідки не вимагають, достатньо лише зателефонувати аварійному комісару.

“Якщо ж машина пошкоджена внаслідок падіння снігу, скинутого під час чищення даху будинку, це відноситься до” протиправних дій третіх осіб “, – підказує Олександр Мельничук, менеджер зі зв’язків з громадськістю і комунікаціям СГ” PZU Україна “. Це ж стосується і випадків, коли, наприклад, при очищенні дороги від снігу і льоду автомобіль пошкодять комунальники.

У деяких ситуаціях КАСКО безсилий, незважаючи на максимальну кількість включених ризиків. Зокрема, мова йде про пошкодження дисків та кузова авто внаслідок дії реагентів та солей, якими посипають дороги. “Не є страховим випадком і обмерзання автомобіля, в результаті якого пошкоджено лакофарбове покриття”, – уточнює Дмитро Довгаленко.

Крім того, жодна компанія не погодиться платити за відновлення авто після гідроудару, який практично “вбиває” мотор в результаті попадання води через повітрозаборник. Цей ризик – виняток у всіх договорах КАСКО, незалежно від їхнього вартості і престижу, оскільки гідроудар нерідко пов’язаний з халатністю автовласника внаслідок їзди по глибоких калюжах. Так що не знаючи броду…

Читай і виконуй

При укладанні договору страхування автомобіля на зиму важливо ретельно вивчити перелік ризиків та їх розшифровку. Крім того, слід відповідально ставитися до вимог страхової компанії з експлуатації ТЗ, а також простежити, щоб у договорі містився чіткий перелік документів, які необхідно надати при настанні кожного, навіть дуже рідкісного страхового випадку. Тоді виплату отримає страхувальник, а страхової компанії доведеться розбиратися з винуватцями самостійно.

Схожі публікації:

Ринок страхування

Коментарі

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на STRAHUVANNYA.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами