Страхування професійної відповідальності ріелторів

05.06.2013 

Приватне акціонерне товариство "Виробничий комплекс "Лілея" пропонує послуги по виготовленню офсетних етикеток. Компанія здійснює друк етикеток в промислових масштабах за ексклюзивним дизайном, враховуючи усі побажання замовників.

ріелторСтрахування в Україні на сьогоднішній день розвинене досить слабо.  Якщо у цивілізованому світі у кожного громадянина солідний пакет полісів на всі випадки життя, то у громадян України всього кілька полісів, це, як правило, медичний і пенсійний, а також ОСАЦВ для власників автомобілів. Реальний стан справ відображає статистика.  В Америці страхують 98% потенційних ризиків, а в Україні 8-10%.

Не так давно в нашій країні виник новий вид страхування – це страхування професійної відповідальності безпосередніх учасників ринку нерухомості, тобто  ріелторів і нотаріусів.  За статистикою в Києві і Київській області близько 5% раніше укладених угод з нерухомості згодом розриваються за рішенням суду.  Як показує статистика, судових спорів найбільше по квартирах, придбаних на вторинному ринку нерухомості.  У кожного об’єкта нерухомості є історія, яка бере початок з моменту його приватизації або купівлі у власність.  Вона включає в себе всі зміни прав власників, які відбувалися за договорами приватизації, купівлі-продажу, дарування, міни, оформлення спадщини.  У результаті нерухоме майно стає пов’язаним зі складним комплексом правовідносин, в якому присутній ризик заперечування прав останнього власника.

У Цивільному кодексі існує близько 12 позицій, за якими операція з нерухомістю може бути визнана судом недійсною, незважаючи на державну реєстрацію переходу прав власності на придбаний об’єкт.

Наприклад, якщо у Вашій угоді з нерухомості немає жодних правових проблем між її учасниками, дана угода однаково може бути розірвана або визнана недійсною.  Згідно з чинним законодавством, визнання будь-якої угоди з нерухомості недійсною тягне недійсність і всіх наступних угод з нерухомості.  На сьогоднішній день найпоширенішими підставами для оскарження угод є:

а) порушення в процесі приватизації нерухомості;

б) недієздатність громадян при здійсненні угоди з нерухомості;

в) вчинення правочину щодо нерухомості при спільно нажитому майні подружжя без згоди одного з них;

г) обмеження прав неповнолітніх власників, при продажу їх частки в квартирі (кімнаті).

Найбільш поширеним випадком для ринку нерухомості Києва є порушення в приватизації квартири (частин квартири) через недотримання інтересів проживаючих у ній неповнолітніх дітей.

Перевірити всі обставини по угоді на момент її здійснення далеко не завжди можливо.  Навіть досвідчений ріелтор, нотаріус або реєстратор можуть не мати достовірної інформації за всіма обставинами операції.  Крім цього помилку при підготовці документів до операції можуть здійснити співробітники паспортних столів та інших державних структур, що згодом може призвести до визнання угоди недійсною за рішенням суду.

На жаль, на ринку нерухомості “недобросовісні ріелтори”, намагаючись залучити до співпраці клієнта будь-яким способом, використовують сумнівний “маркетинговий хід”, запевняють клієнтів, що здійснюючи операцію саме з цією ріелторською компанією в особі конкретного агента, вони отримують 100% захищеність від будь-яких судових розглядів, тобто  оскарження угод з нерухомістю.  На практиці це не відповідає дійсності.

 

На сьогоднішній день обов’язковому страхуванню підлягає тільки професійна відповідальність нотаріусів.  Інші учасники ринку нерухомості страхують свою діяльність на добровільній основі.  Таким чином, сьогодні немає жодних нормативних документів, що дозволяють ріелторам перевірити всю історію продаваної або квартири, що купується, тому що  вони не мають офіційного доступу до всієї необхідної документації, наприклад, даних архівів паспортних столів та інших державних структур, що беруть участь в угодах з купівлі-продажу об’єктів нерухомості.

Професіонали ринку також визнають, що є проблема підтвердження відсутності всякого роду психічних захворювань у потенційних продавців нерухомості.  Практика вимагання довідок з ПНД до решти пакету документів, на жаль, не набула поширення і застосовується в одиничних випадках.  Хоча кількість оспорюваних угод з причини “наявності певного діагнозу” у продавця на момент продажу нерухомості неухильно зростає.

Таким чином, ріелтор не має можливості дати 100%-ву гарантію відсутності ризиків для покупців нерухомості при здійсненні угоди купівлі-продажу.

Виходячи з вищевикладеного, можна сказати, що страхування угод з нерухомістю об’єктивно необхідне всім учасникам ринку нерухомості, в тому числі і добросовісним набувачам нерухомості.  У всіх спірних випадках виграє тільки клієнт.  Якщо у ріелторської компанії застрахована професійна діяльність, то у випадку втрати житла клієнтові буде відшкодована, заподіяна йому шкода.  Якщо відбудеться розірвання договору купівлі-продажу квартири, то страхова компанія виплачує покупцеві нерухомості заподіяну йому шкоду у межах ліміту страхування ріелторської компанії.

На наш погляд, страхування – це найнадійніший спосіб убезпечити себе від непередбачених обставин.  Тільки уклавши договір страхування професійної відповідальності ріелторів, всі учасники угоди можуть відчувати себе захищеними від ризику втрати прав власності та повернення ринкової вартості своєї квартири.  Звертайтеся до професіоналів, які страхують свої ризики.  Це загальноприйнята світова практика.  Перш ніж укласти договір з ріелторською компанією Rieltor поцікавтеся, чи застрахована їх професійна відповідальність і на яку грошову суму.  Вимагайте пред’явити страховий поліс.  Тільки за наявності страхового полісу Ви будете максимально захищені.

Читайте на cайті:

Ринок страхування

Коментарі

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на STRAHUVANNYA.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами